پروتکل SSL یا اس اس ال چیست ؟

Secure Sockets Layer یا به اختصار SSL ، یکی از پروتکل‌ های رمزنگاری است که به منظور برای حفظ امنیت تبادل اطلاعات از طریق اینترنت ایجاد شده‌ است. پروتکل SSL توسط شرکت Netscape به منظور نقل و انتقال امن و رمزی اطلاعات ایجاد شد. امروزه تقریبا تمام مرورگرهای استاندارد از جمله فایر فاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا، گوگل کروم و سافاری از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. در ادامه با این پروتکل رمزگذاری بیشتر آشنا خواهیم شد.

SSL چیست؟

اطلاعات و داده ها در اینترنت به صورت پیشفرض در بستر پروتکل HTTP یا Hyper Text Transfer Protocol انتقال می‌یابند. در این پروتکل داده‌ها رمزگذاری نمی‌شوند و برای افراد دیگر قابل خواندن هستند. مثلا اگر پسورد و اطلاعات شخصی خود را در بستر این پروتکل به سروری منتقل کنید، این امکان وجود دارد که از طریق سرویس دهنده اینترنت، این اطلاعات قابل مشاهده باشند. بنابراین بسیاری از سرویس‌های مبتنی بر اینترنت از پروتکل دیگری جهت انتقال داده‌ها بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) استفاده کردند.

این پروتکل امنیتی همان SSL است که اطلاعات را با استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt) می‌کند. اطلاعات رمزگذاری شده توسط این پروتکل در سمت دیگر رمزگشایی (Decrypt) می‌ شوند. امنیت در این پروتکل در مبدا و مقصد اطلاعات حفظ می‌شود، یعنی در هر دو طرف، فرایند رمزنگاری و رمزگشایی انجام می‌ گیرد. در ابتدا از این پروتکل فقط در سایت هایی که اطلاعات حساس کاربران مانند اطلاعات شخصی، اطلاعات حساب‌های بانکی و… را دریافت می‌کردند، استفاده می‌شد.